Jak samemu położyć panele podłogowe

Jak samemu położyć panele podłogowe

własnoręczne ułożenie paneli podłogowych nie jest skomplikowaną czynnością. Pracę tą może wykonać teoretycznie każdy, oszczędzając nieco gotówki, unikając poszukiwań fachowca i mogąc pochwalić się piękną podłogą przed rodziną. Poza tym podłoga może być użytkowana natychmiast po ułożeniu, a poza przykręceniem listew podłogowych nie wymaga wykonania innych dodatkowych prac.

Potrzebne do ułożenia paneli narzędzia znajdują się w większości domów. Potrzebne będą: drewniana łata do kontroli równości podłoża, miara, wyrzynarka, piła bądź specjalna gilotyna do przecinania paneli, kliny dystansowe, kątownik stolarski, stalowy zaczep, młotek, drewniany dobijak i oczywiście ołówek lub flamaster do znaczenia linii cięcia. Poza panelami musimy zakupić folię paroizolacyjną, podkład izolujący, listwy wraz z zaczepami do montażu i masę akrylową do wypełnienia szczelin. Panele należy zakupić z 10 procentową nadwyżką na odpady powstałe przy cięciu.

Od czego zaczynamy pracę?

Układanie rozpoczyna się zazwyczaj sprawdzając poziom podłogi. Odchylenia jej poziomu na odcinku 1 metra nie powinny przekraczać 3-4 milimetrów, gdyż w miejscach tych tworzyć się będą później doły lub pęknięcia połączeń. Podłoże musi być suche. Rozwija się na nim paroizolację przyklejając ją folię taśmą malarską i stosując 10-20 centymetrowe zakładki na styku poszczególnych pasów. Na paroizolacji rozkłada się warstwę podkładu izolującego. Pracę rozpoczyna się od lewego tylnego rogu pomieszczenia planując tak, aby światło z okna padało równolegle do dłuższej krawędzi paneli. Pierwszy rząd układa się wzdłuż ściany, docinając ostatnią deskę tak, aby na obu końcach pozostała 10-15 milimetrowa szczelina dylatacyjna.

Kliny wsuwa się również przy ścianie wzdłużnie położonego rzędu.Kolejne rzędy układa się tak, żeby złącza przesunięte były względem wcześniej ułożonego rzędu o co najmniej 40 centymetrów. Dzięki specjalnym zatrzaskom na krawędziach paneli łączy się je łatwo używając młotka i drewnianego dobijaka. Końcowy rząd paneli najczęściej wymaga docięcia wzdłuż dłuższej krawędzi. Przecinając panele należy pamiętać o zachowaniu odstępu od ściany.Przy dopasowywaniu tego rzędu przyda się stalowy zaczep. Utrudnieniem w układaniu paneli podłogowych są wychodzące z podłogi rury, które wymuszają przecięcie panelu oraz miejsce styku z ościeżnicami.

Tutaj także uwzględnić trzeba dylatację, a po zakończeniu pracy szczeliny zalać masą akrylową.

Wykończenia na naszych panelach podłogowych

Pracę kończy montaż listew przyściennych, które maskują pozostawioną szczelinę dylatacyjną. Mocować należy je do ścian tak, aby podłoga mogła się pod nimi przesuwać rozszerzając się i kurcząc pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

About the author

mm

Janusz Zatorski administrator

Hej, Mam na imię Janusz Zatorski, jestem zwykłym człowiekiem, który jak Ty chodzi do pracy, a w wolnej chwili majsterkuje w zaciszu własnego mieszkania. Większość prac remontowych wykonałem sam generalnie, ze względu na to, że nie stać mnie na "pseudo majstrów rodem z usterki", z drugiej strony jeśli zrobisz coś sam masz z tego podwójną satysfakcję.