Poradnik remontowy

SZALUNKI ŚCIENNE I STROPOWE NA BUDOWIE LUB PRZY REMONCIE DOMU

Do budowy czy też remontu każdego domu potrzebne są różne rodzaje szalunków. Stropowe przydadzą się nam jeśli chcemy wybudować np. kolejne piętro i wiemy, że czeka nas wylewanie stropu. Ścienne – wykorzystywane są do szalowania ław fundamentowych, słupów, ścian, ogrodzeń itp.

Szalunki stropowe składają się z podpór budowlanych z osadzoną na nich głowicą krzyżową, w której umieszczane są dźwigary H20 podpierające płyty szalunkowe. Na taką konstrukcję można wylewać już mieszankę betonową. Dobrze gdyby co trzecia podpora podparta była trójnogiem, który ja stabilizuje.

Szalunki ścienne wykorzystujemy do łatwego i szybkiego wykonania elementów takich jak stopy, ławy fundamentowe, szyby windowe, ściany piwnic, klatek schodowych, kolumn i słupów a nawet ogrodzenia.

Dzielimy je na lekko gabarytowe i średnio gabarytowe – ze względu na ich ciężar i rodzaje zadań do jakich są przeznaczone.

Szalunki lekkie montuje się ręcznie, bez użycia dźwigu – co zmniejsza koszty budowy. Przykładami takich systemów lekko gabarytowych jest LBox czy MBox firmy Boguc Construction. Przy pomocy tych systemów mogą powstać ściany o wysokości nawet 3-4m (dzięki możliwości łączenia płyt).

Ciężkie, wielkowymiarowe szalunki wymagają do montażu dźwigu. Wykorzystywane są raczej do dużych obiektów i wysokich, monolitycznych ścian. Przykładem będą tu systemy takie jak FrBox czy DBox. Dają one możliwość szybkiego zaszalowania dużych powierzchni. Raczej nie przydadzą się one przy budowie lub remoncie domów jednorodzinnych.

Popularne są ostatnio systemy szalunkowe oparte na płycie trójwarstwowej 3s 27mm. Są lekkie, ekonomiczne i przy minimalnym zaangażowaniu ludzi można wykonać nimi ścianę lub np. kolumny. To zdecydowanie typ szalunku, który może być przydatny przy rozbudowie, remoncie czy budowie domku jednorodzinnego. To również rozwiązanie, które pozwala oszczędzić na budowie.

Na rynku jest wiele firm z systemami szalunkowymi, które mogą być ze sobą kompatybilne. Przykładowo system DBox pasuje z systemem Peri Domino. Mbox jest kompatybilny z Teko a FrBox z Doka Framax. Dzięki temu klienci mogą zastępować brakujące elementy droższych systemów tańszymi.

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to na rynku jest sporo możliwości załatwienia sobie szalunków (zarówno stropowych jak i ściennych). Najbardziej oczywista – można kupić nowe w sklepie. To oczywiście rozwiązanie najdroższe. Można kupić używane – opcja bardziej ekonomiczna. Istnieje też wiele firm, które wynajmują szalunki nowe bądź używane. Można też kupić nowe i po użyciu odsprzedać je do firm, które takie szalunki skupują. Wszystkie te rozwiązania mają swoje plusy i minusy a decyzję należy podjąć w oparciu o swoją indywidualną sytuację. Najważniejsza wydaje się tu kwestia czy mają one posłużyć do zbudowania jednego domu czy będą wielokrotnie używane. Dobranie odpowiedniego rozwiązania warto przedyskutować z firmą, która ma taką ofertę i zajmuje się również doradztwem w takich kwestiach. Osobiście polecam firmę Boguc Construction (www.boguc.eu), która od dawna funkcjonuje na rynku międzynarodowym i ma bogatą ofertę wszystkich rodzajów szalunków we wszystkich opcjach zakupowych. Oczywiście warto zrobić też rozeznanie cenowe na rynku i wybrać opcję najkorzystniejszą w relacji jakości do ceny.

Renowacja podłogi – cyklinowanie

Błyszczący i reprezentacyjny parkiet to powód do dumy niejednego właściciela domu. Radość, jaką daje przepiękna klepka może zmaleć na widok wytarcia. Kiedy i czy warto zrobić cyklinowanie? Czy Lepiej zrobić je samodzielnie czy wesprzeć się na wykwalifikowaną firmą ? Na te wszystkie pytania odpowiedzi i garść informacji na temat samego procesu cyklinowania — podajemy w dalszej części artykułu.

Prócz starannego dbania co jakiś czas potrzebne jest również cyklinowanie . Drewniana Podłoga jak żadna inna rzecz narażona jest na zużywanie i to w ekstremalny sposób. Wytrzymałość drewna, z jakiego jest zrobiona — jest imponująca, ale i on od czasu do czasu potrzebuje serwisu. Cyklinowanie to bardzo skomplikowany proces, który daje bardzo stylowy natychmiastowy efekt wizualny.

Kiedy warto przeprowadzić cyklinowanie parkietu?

Bezpyłowe Cyklinowanie parkietu warto przeprowadzić, wtedy gdy pojawiają się na
nim zauważalne ślady użytkowania, uszczerbki, zarysowania i inne
uszkodzenia mechaniczne. Warto wiedzieć, że w przypadku jednej lub dosłownie kilku klepek, na
których są mechaniczne uszkodzenia, lepszym wyjściem będzie ich
wymiana w całości aniżeli naprawa . Dobrym powodem do przeprowadzenia cyklinowania parkietu jest też wytarty
lakier lub jego częściowy brak. Wszystko, nawet niezniszczalne materiały,  się zużywają i warto zauważyć ten moment.

Jeżeli zdecydujemy, że to
właśnie już musimy odpowiedzieć sobie na następne pytanie —
czy cyklinowanie zrobić samemu czy zatrudnić odpowiednią firmę od parkietów?
Jeśli nie jesteśmy specjalistami , to raczej odradzamy
takie rozwiązanie. Nieprofesjonalne cyklinowanie lakieru może spowodować wgłębienia
lub inne uszkodzenia.

Co to jest bezpyłowe cyklinowanie ?

To mechaniczny proces zdjęcia starej warstwy powłoki lakierniczej i ściemniałego parkietu. Odbywa się najczęściej 2 – 3 razy. Przy każdym kolejnym etapie używa się drobniejszego papieru ściernego, aby uzyskać najlepsze efekty. Cały ten proces jest całkowicie bezpyłowy. Nie musimy więc obawiać się o długie sprzątanie po tym zabiegu. Po tej czynności dokładnie czyści się parkiet i nanosi nowy całkowicie bezwonny lakier wodny. Bezpowrotnie minęły już czasy cuchnących lakierów na bazie oleju, po których zapach unosił się długie dni mimo intensywnego wietrzenia mieszkania. Dzisiaj używa się wyłącznie lakierów wodnych, które są obojętne zapachowo i ekologiczne.

Cyklinowanie parkietu bezpieczniej zlecić firmie

Dzisiaj w branży parkieciarskiej istnieje mnóstwo specjalistycznych firm zajmujących się tym zagadnieniem. Z pewnością mają oni większe doświadczenie i co ważniejsze odpowiedni sprzęt – cykliniarkę która kosztuje kilkanaście tysięcy złotych niż prywatne osoby. Cyklinowanie parkietu, aby dało widoczne efekty, wymaga od firmy też sporego doświadczenia i wyczucia. Takie połączenie znajdziemy z pewnością w parkieciarskich firmach mających w ofercie takie usługi. Są one dostępne bez zbędnego oczekiwania, ceny za cyklinowanie zaczynają się od kilkunastu zł za metr kwadratowy, a czas pracy i jakość zadowolą nawet najwybredniejszego klienta. Wymienione zalety przemawiają na plus tego rozwiązania.

Podsumowując zalecamy parkieciarskie firmy do cyklinowania Twojego parkietu

Cyklinowanie parkietu to bardzo poważny i trudny proces. Wykonany odpowiednio na poziomie pozwala uzyskać przepiękne efekty. Zdecydowanie najlepszą opcją jest wynajęcie wyspecjalizowanych firm, które zatrudniają odpowiednich specjalistów.

Wykonają oni na pewno dużo lepiej cyklinowanie parkietu i nie naraża to parkietu na uszkodzenia. Ceny wynajmu cykliniarki i ew. poprawek i napraw mogą być wyższe niż jednorazowa wizyta firmy cyklinującej. Drewno to jeden z najlepszych materiałów na podłogę, ale wymaga od nas również większej czujności. Ludzie, którzy odpowiednio o niego się troszczą, otrzymują finalnie piękny błyszczący i budzący podziw parkiet.

Jak samemu podłączyć gniazdko prądowe bez elektryka?

Czy do podłączenia gniazdka elektrycznego musimy wspomóc się usługami elektryka? Nie zawsze!

Podłącznie gniazda prądowego

Podłącz prawidłowo gniazdko elektryczne

Jak się okazuje instalacje elektryczne w u nas w kraju są bardzo proste i każdy kowalski sobie z tym zadaniem poradzi. W większości mamy z trzema przewodami brązowy prądowy, niebieski znaczy zerowy i niekiedy mamy żółto-zielony tzw uziemienie ten ostatni można śmiało zostawić zaizolowany – i nie mamy go podłączać.

Najważniejsze są przewody prądowe i zerowe – to między nimi tworzy się napięcie – różnica potencjałów na terenie Polski jest to 230 V.  – Jest to relatywnie bezpieczne napięcie dla człowieka, choć nie warto z tym żartować. W zależności od rezystancji ciała takie napięcie elektryczne potrafi nawet zabić! – Zachowajmy bezpieczeństwo!

Wystające kable ze ściany – podłączamy gniazdko prądowe

Każdy z nas obawia się podłączenia gniazdka – to banalnie proste – niezależnie jak podłączymy dwa bieguny w gniazdku będzie one działać identycznie – bo mamy do czynienia z prądem zmiennym tu nie gra roli polaryzacja}.

Jak w końcu podłączyć przewody?

Obojętnie jak i tak będzie działać! – Czy uważasz, że w tej sytuacji trzeba wezwać elektryka?chyba nie! – Jeśli jednak boisz się wykonać tego własnoręcznie warto wezwać elektryka, które zrobi całą robotę za Ciebie, a Ty będziesz mieć pewność, że wszystko z Twoją instalacją elektryczną jest w porządku!.

 

 

 

Ile to będzie kosztować?

Niewiele! Koszt założenia punktu poboru prądu to od piętnastu złotych do 30 zł plus koszty dojazdu elektryka na miejsce naszej usterki / montażu. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy prawidłowo potrafisz zaizolować przewody – nie zastanawiaj się wezwij Elektryka 24h!

Proszę pamiętaj i szanuj pracę fachowców – w tym wypadku elektryków – każdy z nich ma własne ceny za usługi elektryczne w danym mieście (np we Wrocławiu usługi elektryczne np podłączenie gniazda elektrycznego kosztują od 20 zł).

 

Pogotowie elektryczne 24h/ całodobowo we Wrocławiu

Prąd to jedne z najważniejszych rzeczy, których brak odczujemy najdotkliwiej. W dzisiejszych czasach dobie wszechobecnych komputerów, smartfonów, telewizorów i zmywarek, które działają tylko i wyłącznie na prąd z sieci trudno sobie wyobrazić dłuższe chwile bez elektryczności. Pół biedy, gdy mamy pełny poziom naładowania telefonu i laptopa i obejrzymy mecz lub serial online. Co zatem gdy musimy za parę godzin wyjść na kolację z dziewczyną, a nie mamy wyprasowanej koszulki lub mamy na wyczerpaniu wszystkie urządzenia? Rozwiązanie tej trudnej sytuacji prezentujemy (lub po prostu dajemy pomysł) w dalszej części artykułu.

 

Czy numer alarmowy do elektryka się przydaje? Tak!

Przykład z Wrocławia – Całodobowe usługi elektryczne Wrocław. Usterki instalacji elektrycznych potrafią przydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie. Rano, gdy spieszymy się do pracy lub późnym wieczorem, gdy gonią nas terminy i musimy skończyć pracę na laptopie. Co wtedy robić ? Nerwowe grzebanie w bezpiecznikach może być niebezpieczne i wyrządzić jeszcze większe problemy. Pomysł budowy razem z sąsiadem prowizorycznej elektrowni również nie jest najlepszym pomysłem, gdyż grozi porażeniem . Wystarczy w takich sytuacjach skorzystać z usług pogotowia elektrycznego  które jest czynne 24 h. Na jakiej zasadzie to działa? To firma dyżurująca 24 godziny na dobę.

Ma w swoich szeregach dobrze wyposażonych elektryków z odpowiednią wiedzą, którzy w szybki sposób mogą do nas dotrzeć i usunąć usterkę.

Pogotowie elektryczne we Wrocławiu  24 h / dobę to jeden z takich przykładów. Cały proces rozpoczyna się od wybrania numeru i kontaktu telefonicznego z firmą. Podczas takiej rozmowy trzeba określić jak najwięcej szczegółów i powiedzieć o istotnych faktach . Po podaniu wszystkich danych adresowych na miejsce dociera do nas ekipa fachowców, którzy naprawiają usterkę.

elektryk wrocław

Pomoc elektryka przydaje się w najmniej oczekiwanym momencie

Czas, jaki potrzeba na przybycie i naprawienie usterki może być zależny w zależności od poziomu zniszczeń czy dostępności elektryków w najbliższej okolicy. Czasami muszą podjechać oni po specjalistyczny sprzęt lub materiały, jeśli spaliła się część instalacji lub przyjechać z odległego końca miasta. Pomimo takich trudności, które są rzadkim zjawiskiem to najlepsze możliwe rozwiązanie.

Ceny nie bardzo wysokie i zależą od poziomu prac. Nie odstają znacząco od standardowych usług elektrycznych.

Korzystanie z usług pogotowia elektrycznego jest wygodnym rozwiązaniem. czekanie na pomoc od właściciela nieruchomości, ubezpieczyciela czy kuzyna może przeciągnąć się w czasie. Kompleksowy całodobowy serwis jest dostępny do Państwa dyspozycji 365 dni w roku. Niezwłocznie podejmując interwencje o każdej porze dnia i nocy szybko i najlepszy sposób przywróci prąd w Twoim mieszkaniu.

Układanie kafelków Poradnik – Jak zrobić to samemu

Układanie glazury nie jest szczególnie wymagającym zadaniem, o ile posiada się podstawowe doświadczenie w pracach remontowych. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z układaniem płytek – trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, które znacznie ułatwią nam dojście do zadowalającego efektu . Niezbędne będzie trzymanie się kolejności w poszczególnych zadaniach i odpowiedni plan. Jeżeli mieszkamy w okolicach Bielska Białej Kafelkowanie Bielsko Biała to tania alternatywa jeśli jednak nie czujemy się na siłach i woleli byśmy zlecić tę pracę fachowcom.

Na początek – odpowiednie przygotowanie powierzchni

Powierzchnia, na której mamy zamiar ułożyć terakotę, powinna charakteryzować się odpowiednią twardością jak również czystością. Wszelkiego rodzaju sypki gruz, kurz czy odpryski obniżają przyczepność płytek i trwałość posadzki. Jeśli nasza podłoga jest wyjątkowo chłonna, zmuszeni jesteśmy zagruntować ją odpowiednim preparatem np. emulsją gruntującą.

Zastosowanie najlepszego kleju do kafelkowania

Kolejny ważny element naszych przygotowań to wybór materiałów klejących, odpowiednich do posiadanych płytek. Na opakowaniach znajdują się oznaczenia, czy klej jest dedykowany do układania płytek kamiennych lub tradycyjnych ceramicznych.

Inny ważny parametr, na który musimy zwrócić uwagę, to czas otwarty, a więc czas na ułożenie płytek w momencie najwyższej lepkości kleju. Czas otwarty może skrócić lub wydłużyć się ze względu na warunki atmosferyczne, najczęściej w odniesieniu do podwyższonej temperatury otoczenia, np. bliskość rur centralnego ogrzewania czy warunki atmosferyczne.

W jaki sposób układa się kafelki

Spośród stosowanych metod układania płytek jest :

  • kafelkowanie układ prosty (fugi biegną równoległe do ścian),
  • kafelkowanie układ w karo (fugi biegną w stosunku 45 stopni),
  • kafelkowanie mijanka (kafelki kładziemy tak, że fuga wypada na środek kafelka, to tzw. cegła).

 

Rozpoczynamy od kafelków na podłodze „na sucho”. Teraz warto się zdecydować, w którym miejscu mają znaleźć się kafle w całości, a gdzie będzie konieczność ich docięcia.

Rozmieszany klej nakładamy pacą z ząbkami (to ważne), a następnie kładziemy pierwszy rządek pełnych kafli, zaczynając od ściany znajdującej się najdalej drzwi wejściowych.

Po naklejeniu płytki, wciskamy ją rękami oraz specjalnym, gumowym młotkiem. Równe fugi pomiędzy kaflami pozwolą zrobić nam specjalne krzyżyki.

Ostatni etap położenia kafelków, to sprawdzenie równości powierzchni poziomicą.

Samodzielne Szpachlowanie ścian – poradnik

Przygotowując się do małego remontu, grono osób ma dylemat związany z znalezieniem polecanego usługodawcy, który poradzi sobie z Naszymi wymaganiami. Rynek pełen jest promujących się „fachowców”, których jakość usług daje wiele do życzenia. Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest wziąć sprawy na własne barki. Przedstawiamy skrócony samouczek, co zrobić krok po kroku, gdy zdecydujemy się na samodzielne wyszpachlowanie ścian. Szpachlowanie nie wymaga od nas kosztownego sprzętu i specjalistycznych umiejętności, oprócz wytrwałości, sumienności w tym, co robimy oraz dokładności w nakładaniu kolejnych warstw masy szpachlowej.

Sprzęt co muszę mieć

Zaczynając we własnym zakresie szpachlowanie ścian, musimy kupić w/w masę szpachlową – gdy jesteśmy „leniwi” powinniśmy nabyć gotową już gładź w wiaderku – jest gotowa do użycia od zaraz, papier ścierny ( potrzebujemy w kilku ziarnistościach od 120 do 180), który potrzebny będzie nam do przycierania powierzchni po wyschnięciu masy na ścianie – pamiętajmy, że zaczynamy od najgrubszego papieru by pozbyć się największych nierówności, na gładkim kończąc. Niezbędna będzie równeż szpachelka i paca narzędzia te muszą być (nowe lub obczyszczone z brudu) wykonane ze stali nierdzewnej – przydadzą się do rozprowadzania szpachli na ścianę.

Jak przygotować pokój

Zanim przejdziemy do pracy, zaleca się wyniesienie wszystkich sprzętów z danego pokoju, włącznie z meblami i sprzętami gospodarstwa domowego (by nie uległy uszkodzeniu. Potem zabezpieczamy elementy stałe, których nie przeniesiemy, takie jak podłogi, kafelki, parapety.
Zaniedbanie powyższej czynności poskutkuje dodatkowym zajęciem w postaci sprzątania, które okaże się dość czasochłonne.

Badanie ściany

Nadszedł czas na analizę powierzchni gdzie chcemy nanieść szpachlę. Jeżeli stara farba pęka i odpada płachtami, trzeba się jej pozbyć poprzez monotonne skrobanie. Zalecane jest tu użycie szpachelki, ale możemy wspomóc się czymkolwiek, co sprawi, że pozbędziemy się starej powłoki.

Gdy zauważymy pęknięcia w ścianie, warto je trochę poszerzyć, by ułatwić późniejsze wprowadzenie masy gipsowej.

Oczyszczamy powierzchnię do szpachlowania

Następnym krokiem prac jest oczyszczanie ściany. Jest to na tyle ważna czynność, że wykonana niechlujnie może utrudnić związanie szpachli ze ścianą. Teoretycznie oznacza to, że po paru tygodniach warstwa może zacząć odpadać. Do czyszczenia przyda się zwykły odkurzacz, najlepiej ze szczotką.

Gruntowanie po co to robić?

Gruntowanie jest istotnym elementem, jeżeli chodzi o własnoręczne szpachlowanie ścian. Wykonanie gruntowania mocno zwiększy chłonność podłoża oraz zapewni lepsze przyleganie gładzi, na którą chcemy nanieść szpachlę z powierzchnią.

Mieszanie szpachli gipsowej

Gładź to produkt w proszku ( taki jest zalecany przy pracy na większej powierzchni) mieszamy z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepszą metodą, by uzyskać klarowną masę bez grudek, jest użycie mieszadła.

Jak nakładać szpachlę

Etap Przygotowania mamy już za sobą, więc możemy przejść do najważniejszego kroku. Zalepiamy wszystkie pęknięcia i nakładamy równomiernie gips po ścianie, zwracając szczególną uwagę, by nie pozostawić pęcherzyków powietrza, które mogą zredukować trwałość naszej warstwy. Odczekujemy 5-10 godzin, aż całość podeschnie.

Szpachlowanie i gładzenie

Grubsze nierówności przycieramy papierem ściernym, po czym nakładamy finalną warstwę gładzi szpachlowej, wyrównując powierzchnie delikatnymi ruchami. Tak rozprowadzoną warstwę pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Końcowym krokiem naszej pracy jest docieranie nierówności.
Zaleca się zastosowanie drobnoziarnistego papieru ściernego, który zeszlifuje pozostałe nierówności oraz wypukłości powstałe podczas nakładania zaprawy.

Wykonanie w/w czynności daje nam pewność, że samodzielne szpachlowanie ścian zakończy się powodzeniem.

Jak samemu położyć panele podłogowe

własnoręczne ułożenie paneli podłogowych nie jest skomplikowaną czynnością. Pracę tą może wykonać teoretycznie każdy, oszczędzając nieco gotówki, unikając poszukiwań fachowca i mogąc pochwalić się piękną podłogą przed rodziną. Poza tym podłoga może być użytkowana natychmiast po ułożeniu, a poza przykręceniem listew podłogowych nie wymaga wykonania innych dodatkowych prac.

Potrzebne do ułożenia paneli narzędzia znajdują się w większości domów. Potrzebne będą: drewniana łata do kontroli równości podłoża, miara, wyrzynarka, piła bądź specjalna gilotyna do przecinania paneli, kliny dystansowe, kątownik stolarski, stalowy zaczep, młotek, drewniany dobijak i oczywiście ołówek lub flamaster do znaczenia linii cięcia. Poza panelami musimy zakupić folię paroizolacyjną, podkład izolujący, listwy wraz z zaczepami do montażu i masę akrylową do wypełnienia szczelin. Panele należy zakupić z 10 procentową nadwyżką na odpady powstałe przy cięciu.

Od czego zaczynamy pracę?

Układanie rozpoczyna się zazwyczaj sprawdzając poziom podłogi. Odchylenia jej poziomu na odcinku 1 metra nie powinny przekraczać 3-4 milimetrów, gdyż w miejscach tych tworzyć się będą później doły lub pęknięcia połączeń. Podłoże musi być suche. Rozwija się na nim paroizolację przyklejając ją folię taśmą malarską i stosując 10-20 centymetrowe zakładki na styku poszczególnych pasów. Na paroizolacji rozkłada się warstwę podkładu izolującego. Pracę rozpoczyna się od lewego tylnego rogu pomieszczenia planując tak, aby światło z okna padało równolegle do dłuższej krawędzi paneli. Pierwszy rząd układa się wzdłuż ściany, docinając ostatnią deskę tak, aby na obu końcach pozostała 10-15 milimetrowa szczelina dylatacyjna.

Kliny wsuwa się również przy ścianie wzdłużnie położonego rzędu.Kolejne rzędy układa się tak, żeby złącza przesunięte były względem wcześniej ułożonego rzędu o co najmniej 40 centymetrów. Dzięki specjalnym zatrzaskom na krawędziach paneli łączy się je łatwo używając młotka i drewnianego dobijaka. Końcowy rząd paneli najczęściej wymaga docięcia wzdłuż dłuższej krawędzi. Przecinając panele należy pamiętać o zachowaniu odstępu od ściany.Przy dopasowywaniu tego rzędu przyda się stalowy zaczep. Utrudnieniem w układaniu paneli podłogowych są wychodzące z podłogi rury, które wymuszają przecięcie panelu oraz miejsce styku z ościeżnicami.

Tutaj także uwzględnić trzeba dylatację, a po zakończeniu pracy szczeliny zalać masą akrylową.

Wykończenia na naszych panelach podłogowych

Pracę kończy montaż listew przyściennych, które maskują pozostawioną szczelinę dylatacyjną. Mocować należy je do ścian tak, aby podłoga mogła się pod nimi przesuwać rozszerzając się i kurcząc pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Samouczek Jak przygotować się do malowania ścian

Malowanie ścian to praca, którą praktycznie każdy może wykonać sam. Aby jednak efekt końcowy był zgodny z oczekiwaniami, a farba nie odpadała, należy przestrzegać kilku podstawowych reguł, dotyczących prawidłowego przygotowania powierzchni. Oto najważniejsze z nich.

Od czego zaczynamy przy malowaniu sufitów

Punktem wyjścia powinno być zakup wszystkich wymaganych narzędzi i materiałów. Przyda się przede wszystkim folia ochronna oraz taśmy do odcinania. Warto zapatrzyć się też w zaprawę szpachlową oraz papier ścierny.

Niezbędny będzie również także zakup wałków, pędzli oraz farb. Pierwszym etapem prac wszystkich zawodowych malarzy jest ocena stanu ścian. Jeśli były one wcześniej pokryte jakąś powłoką, należy sprawdzić jej przyleganie. Wszelkie miejsca, w których stara farba odstaje lub łuszczy się należy dokładnie oczyścić. Zostawienie luźnych powłok spowoduje, że nowa farba z czasem również będzie odchodzić od ścian.

Wszelkie nierówności należy zalepić zaprawą szpachlową, a po wyschnięciu zeszlifować papierem ściernym by uzyskać równą powierzchnię. Pył oraz kurz należy usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki.

Gruntowanie powierzchni i jego rola

Po wstępnym przygotowaniu ścian do malowania, należy je zagruntować. Warto pamiętać, że gruntowanie to ważna czynność, która spełnia bardzo istotną rolę.

Przede wszystkim pomaga zastopować i zrównoważyć chłonność ścian. Dzięki temu wilgoć nie jest wyciągana z farby i nie prowadzi to do jej odpadania od powierzchni.

Gruntowanie pomaga także utwardzić podłoże i wyrównać strukturę. Dzięki właściwościom powłoka gruntująca wiąże luźne cząsteczki, takie jak pył oraz poprawia lepkość ścian, co również powoduje dobre przyleganie powłoki malarskiej. Do zrobienia tej czynności należy zastosować dedykowaną emulsję gruntującą, producentów, polecanych przez producentów farb i doradców w markecie budowlanym

Jakie farby będą najlepsze do malowania ścian

Finalnym etapem prac jest już tylko malowanie ścian. Obecnie na rynku największą popularnością sławią się farby lateksowe, które zawierają w składzie więcej żywicy wpływającej na elastyczność powłoki malarskiej.

Jeśli zależy nam na tym, aby pod powłoką malarską ukryć niewielkie nierówności ścian, może zdecydować się na nowoczesne farby ceramiczne.

Ilość warstw jakie powinniśmy nałożyć na ściany, zależy w dużej mierze od jakości farby jaką zakupimy. Renomowane produkty zapewniają idealne krycie już po pierwszym lub lub dwóch malowaniach, zwłaszcza jeśli kryta powierzchnia została wcześniej pokryta gruntem. Tylko wysokiej jakości farby w połączeniu z dobrze przygotowaną do malowania ścianą dają gwarancję, że farba nie będzie pękać i posłuży nam na wieczność.

Jak dużo kosztuje wyremontowanie mieszkania – Odpowiadamy

Dzisiaj trudno jest znaleźć kogoś, kto uwielbia robić prace wykończeniowe w domu. Prawie zawsze wiąże się on ze dużo większymi wydatkami gotówki, większym niż pierwotnie zaplanowano terminem wykonywania remontu oraz dość często uwidoczniają się jakieś mankamenty, których wcześniej się nie mogliśmy się spodziewać. Jednak bez względu na to, jak długo będziemy odwlekać w czasie remontu mieszkania, w końcu i tak
nadejdzie ten moment, w którym nie będziemy go mogli ani trochę przesuwać w czasie. A więc – zaczynajmy.

Read More

Przeprowadzki – Czyli jak przetransportować całe mieszkanie na nowe miejsce?

Jak ogólnie wiadomo, chyba każdy z nas nie lubi przeprowadzek.

Moment, w którym niezbędne okazują się przenosiny do świeżego miejsca zamieszkania, często rodzi pewne nieuniknione lęki i rozterki. Myślimy, jak najszybciej przeprowadzić tak skomplikowaną logistycznie i kluczową dla przyszłego bytu operację.

Read More