Poradnik remontowy

Układanie kafelków Poradnik – Jak zrobić to samemu

Układanie glazury nie jest szczególnie wymagającym zadaniem, o ile posiada się podstawowe doświadczenie w pracach remontowych. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z układaniem płytek – trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, które znacznie ułatwią nam dojście do zadowalającego efektu . Niezbędne będzie trzymanie się kolejności w poszczególnych zadaniach i odpowiedni plan. Jeżeli mieszkamy w okolicach Bielska Białej Kafelkowanie Bielsko Biała to tania alternatywa jeśli jednak nie czujemy się na siłach i woleli byśmy zlecić tę pracę fachowcom.

Na początek – odpowiednie przygotowanie powierzchni

Powierzchnia, na której mamy zamiar ułożyć terakotę, powinna charakteryzować się odpowiednią twardością jak również czystością. Wszelkiego rodzaju sypki gruz, kurz czy odpryski obniżają przyczepność płytek i trwałość posadzki. Jeśli nasza podłoga jest wyjątkowo chłonna, zmuszeni jesteśmy zagruntować ją odpowiednim preparatem np. emulsją gruntującą.

Zastosowanie najlepszego kleju do kafelkowania

Kolejny ważny element naszych przygotowań to wybór materiałów klejących, odpowiednich do posiadanych płytek. Na opakowaniach znajdują się oznaczenia, czy klej jest dedykowany do układania płytek kamiennych lub tradycyjnych ceramicznych.

Inny ważny parametr, na który musimy zwrócić uwagę, to czas otwarty, a więc czas na ułożenie płytek w momencie najwyższej lepkości kleju. Czas otwarty może skrócić lub wydłużyć się ze względu na warunki atmosferyczne, najczęściej w odniesieniu do podwyższonej temperatury otoczenia, np. bliskość rur centralnego ogrzewania czy warunki atmosferyczne.

W jaki sposób układa się kafelki

Spośród stosowanych metod układania płytek jest :

  • kafelkowanie układ prosty (fugi biegną równoległe do ścian),
  • kafelkowanie układ w karo (fugi biegną w stosunku 45 stopni),
  • kafelkowanie mijanka (kafelki kładziemy tak, że fuga wypada na środek kafelka, to tzw. cegła).

 

Rozpoczynamy od kafelków na podłodze „na sucho”. Teraz warto się zdecydować, w którym miejscu mają znaleźć się kafle w całości, a gdzie będzie konieczność ich docięcia.

Rozmieszany klej nakładamy pacą z ząbkami (to ważne), a następnie kładziemy pierwszy rządek pełnych kafli, zaczynając od ściany znajdującej się najdalej drzwi wejściowych.

Po naklejeniu płytki, wciskamy ją rękami oraz specjalnym, gumowym młotkiem. Równe fugi pomiędzy kaflami pozwolą zrobić nam specjalne krzyżyki.

Ostatni etap położenia kafelków, to sprawdzenie równości powierzchni poziomicą.

Samodzielne Szpachlowanie ścian – poradnik

Przygotowując się do małego remontu, grono osób ma dylemat związany z znalezieniem polecanego usługodawcy, który poradzi sobie z Naszymi wymaganiami. Rynek pełen jest promujących się „fachowców”, których jakość usług daje wiele do życzenia. Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest wziąć sprawy na własne barki. Przedstawiamy skrócony samouczek, co zrobić krok po kroku, gdy zdecydujemy się na samodzielne wyszpachlowanie ścian. Szpachlowanie nie wymaga od nas kosztownego sprzętu i specjalistycznych umiejętności, oprócz wytrwałości, sumienności w tym, co robimy oraz dokładności w nakładaniu kolejnych warstw masy szpachlowej.

Sprzęt co muszę mieć

Zaczynając we własnym zakresie szpachlowanie ścian, musimy kupić w/w masę szpachlową – gdy jesteśmy „leniwi” powinniśmy nabyć gotową już gładź w wiaderku – jest gotowa do użycia od zaraz, papier ścierny ( potrzebujemy w kilku ziarnistościach od 120 do 180), który potrzebny będzie nam do przycierania powierzchni po wyschnięciu masy na ścianie – pamiętajmy, że zaczynamy od najgrubszego papieru by pozbyć się największych nierówności, na gładkim kończąc. Niezbędna będzie równeż szpachelka i paca narzędzia te muszą być (nowe lub obczyszczone z brudu) wykonane ze stali nierdzewnej – przydadzą się do rozprowadzania szpachli na ścianę.

Jak przygotować pokój

Zanim przejdziemy do pracy, zaleca się wyniesienie wszystkich sprzętów z danego pokoju, włącznie z meblami i sprzętami gospodarstwa domowego (by nie uległy uszkodzeniu. Potem zabezpieczamy elementy stałe, których nie przeniesiemy, takie jak podłogi, kafelki, parapety.
Zaniedbanie powyższej czynności poskutkuje dodatkowym zajęciem w postaci sprzątania, które okaże się dość czasochłonne.

Badanie ściany

Nadszedł czas na analizę powierzchni gdzie chcemy nanieść szpachlę. Jeżeli stara farba pęka i odpada płachtami, trzeba się jej pozbyć poprzez monotonne skrobanie. Zalecane jest tu użycie szpachelki, ale możemy wspomóc się czymkolwiek, co sprawi, że pozbędziemy się starej powłoki.

Gdy zauważymy pęknięcia w ścianie, warto je trochę poszerzyć, by ułatwić późniejsze wprowadzenie masy gipsowej.

Oczyszczamy powierzchnię do szpachlowania

Następnym krokiem prac jest oczyszczanie ściany. Jest to na tyle ważna czynność, że wykonana niechlujnie może utrudnić związanie szpachli ze ścianą. Teoretycznie oznacza to, że po paru tygodniach warstwa może zacząć odpadać. Do czyszczenia przyda się zwykły odkurzacz, najlepiej ze szczotką.

Gruntowanie po co to robić?

Gruntowanie jest istotnym elementem, jeżeli chodzi o własnoręczne szpachlowanie ścian. Wykonanie gruntowania mocno zwiększy chłonność podłoża oraz zapewni lepsze przyleganie gładzi, na którą chcemy nanieść szpachlę z powierzchnią.

Mieszanie szpachli gipsowej

Gładź to produkt w proszku ( taki jest zalecany przy pracy na większej powierzchni) mieszamy z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepszą metodą, by uzyskać klarowną masę bez grudek, jest użycie mieszadła.

Jak nakładać szpachlę

Etap Przygotowania mamy już za sobą, więc możemy przejść do najważniejszego kroku. Zalepiamy wszystkie pęknięcia i nakładamy równomiernie gips po ścianie, zwracając szczególną uwagę, by nie pozostawić pęcherzyków powietrza, które mogą zredukować trwałość naszej warstwy. Odczekujemy 5-10 godzin, aż całość podeschnie.

Szpachlowanie i gładzenie

Grubsze nierówności przycieramy papierem ściernym, po czym nakładamy finalną warstwę gładzi szpachlowej, wyrównując powierzchnie delikatnymi ruchami. Tak rozprowadzoną warstwę pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Końcowym krokiem naszej pracy jest docieranie nierówności.
Zaleca się zastosowanie drobnoziarnistego papieru ściernego, który zeszlifuje pozostałe nierówności oraz wypukłości powstałe podczas nakładania zaprawy.

Wykonanie w/w czynności daje nam pewność, że samodzielne szpachlowanie ścian zakończy się powodzeniem.

Jak samemu położyć panele podłogowe

własnoręczne ułożenie paneli podłogowych nie jest skomplikowaną czynnością. Pracę tą może wykonać teoretycznie każdy, oszczędzając nieco gotówki, unikając poszukiwań fachowca i mogąc pochwalić się piękną podłogą przed rodziną. Poza tym podłoga może być użytkowana natychmiast po ułożeniu, a poza przykręceniem listew podłogowych nie wymaga wykonania innych dodatkowych prac.

Potrzebne do ułożenia paneli narzędzia znajdują się w większości domów. Potrzebne będą: drewniana łata do kontroli równości podłoża, miara, wyrzynarka, piła bądź specjalna gilotyna do przecinania paneli, kliny dystansowe, kątownik stolarski, stalowy zaczep, młotek, drewniany dobijak i oczywiście ołówek lub flamaster do znaczenia linii cięcia. Poza panelami musimy zakupić folię paroizolacyjną, podkład izolujący, listwy wraz z zaczepami do montażu i masę akrylową do wypełnienia szczelin. Panele należy zakupić z 10 procentową nadwyżką na odpady powstałe przy cięciu.

Od czego zaczynamy pracę?

Układanie rozpoczyna się zazwyczaj sprawdzając poziom podłogi. Odchylenia jej poziomu na odcinku 1 metra nie powinny przekraczać 3-4 milimetrów, gdyż w miejscach tych tworzyć się będą później doły lub pęknięcia połączeń. Podłoże musi być suche. Rozwija się na nim paroizolację przyklejając ją folię taśmą malarską i stosując 10-20 centymetrowe zakładki na styku poszczególnych pasów. Na paroizolacji rozkłada się warstwę podkładu izolującego. Pracę rozpoczyna się od lewego tylnego rogu pomieszczenia planując tak, aby światło z okna padało równolegle do dłuższej krawędzi paneli. Pierwszy rząd układa się wzdłuż ściany, docinając ostatnią deskę tak, aby na obu końcach pozostała 10-15 milimetrowa szczelina dylatacyjna.

Kliny wsuwa się również przy ścianie wzdłużnie położonego rzędu.Kolejne rzędy układa się tak, żeby złącza przesunięte były względem wcześniej ułożonego rzędu o co najmniej 40 centymetrów. Dzięki specjalnym zatrzaskom na krawędziach paneli łączy się je łatwo używając młotka i drewnianego dobijaka. Końcowy rząd paneli najczęściej wymaga docięcia wzdłuż dłuższej krawędzi. Przecinając panele należy pamiętać o zachowaniu odstępu od ściany.Przy dopasowywaniu tego rzędu przyda się stalowy zaczep. Utrudnieniem w układaniu paneli podłogowych są wychodzące z podłogi rury, które wymuszają przecięcie panelu oraz miejsce styku z ościeżnicami.

Tutaj także uwzględnić trzeba dylatację, a po zakończeniu pracy szczeliny zalać masą akrylową.

Wykończenia na naszych panelach podłogowych

Pracę kończy montaż listew przyściennych, które maskują pozostawioną szczelinę dylatacyjną. Mocować należy je do ścian tak, aby podłoga mogła się pod nimi przesuwać rozszerzając się i kurcząc pod wpływem zmian temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Samouczek Jak przygotować się do malowania ścian

Malowanie ścian to praca, którą praktycznie każdy może wykonać sam. Aby jednak efekt końcowy był zgodny z oczekiwaniami, a farba nie odpadała, należy przestrzegać kilku podstawowych reguł, dotyczących prawidłowego przygotowania powierzchni. Oto najważniejsze z nich.

Od czego zaczynamy przy malowaniu sufitów

Punktem wyjścia powinno być zakup wszystkich wymaganych narzędzi i materiałów. Przyda się przede wszystkim folia ochronna oraz taśmy do odcinania. Warto zapatrzyć się też w zaprawę szpachlową oraz papier ścierny.

Niezbędny będzie również także zakup wałków, pędzli oraz farb. Pierwszym etapem prac wszystkich zawodowych malarzy jest ocena stanu ścian. Jeśli były one wcześniej pokryte jakąś powłoką, należy sprawdzić jej przyleganie. Wszelkie miejsca, w których stara farba odstaje lub łuszczy się należy dokładnie oczyścić. Zostawienie luźnych powłok spowoduje, że nowa farba z czasem również będzie odchodzić od ścian.

Wszelkie nierówności należy zalepić zaprawą szpachlową, a po wyschnięciu zeszlifować papierem ściernym by uzyskać równą powierzchnię. Pył oraz kurz należy usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki.

Gruntowanie powierzchni i jego rola

Po wstępnym przygotowaniu ścian do malowania, należy je zagruntować. Warto pamiętać, że gruntowanie to ważna czynność, która spełnia bardzo istotną rolę.

Przede wszystkim pomaga zastopować i zrównoważyć chłonność ścian. Dzięki temu wilgoć nie jest wyciągana z farby i nie prowadzi to do jej odpadania od powierzchni.

Gruntowanie pomaga także utwardzić podłoże i wyrównać strukturę. Dzięki właściwościom powłoka gruntująca wiąże luźne cząsteczki, takie jak pył oraz poprawia lepkość ścian, co również powoduje dobre przyleganie powłoki malarskiej. Do zrobienia tej czynności należy zastosować dedykowaną emulsję gruntującą, producentów, polecanych przez producentów farb i doradców w markecie budowlanym

Jakie farby będą najlepsze do malowania ścian

Finalnym etapem prac jest już tylko malowanie ścian. Obecnie na rynku największą popularnością sławią się farby lateksowe, które zawierają w składzie więcej żywicy wpływającej na elastyczność powłoki malarskiej.

Jeśli zależy nam na tym, aby pod powłoką malarską ukryć niewielkie nierówności ścian, może zdecydować się na nowoczesne farby ceramiczne.

Ilość warstw jakie powinniśmy nałożyć na ściany, zależy w dużej mierze od jakości farby jaką zakupimy. Renomowane produkty zapewniają idealne krycie już po pierwszym lub lub dwóch malowaniach, zwłaszcza jeśli kryta powierzchnia została wcześniej pokryta gruntem. Tylko wysokiej jakości farby w połączeniu z dobrze przygotowaną do malowania ścianą dają gwarancję, że farba nie będzie pękać i posłuży nam na wieczność.

Jak dużo kosztuje wyremontowanie mieszkania – Odpowiadamy

Dzisiaj trudno jest znaleźć kogoś, kto uwielbia robić prace wykończeniowe w domu. Prawie zawsze wiąże się on ze dużo większymi wydatkami gotówki, większym niż pierwotnie zaplanowano terminem wykonywania remontu oraz dość często uwidoczniają się jakieś mankamenty, których wcześniej się nie mogliśmy się spodziewać. Jednak bez względu na to, jak długo będziemy odwlekać w czasie remontu mieszkania, w końcu i tak
nadejdzie ten moment, w którym nie będziemy go mogli ani trochę przesuwać w czasie. A więc – zaczynajmy.

Read More

Przeprowadzki – Czyli jak przetransportować całe mieszkanie na nowe miejsce?

Jak ogólnie wiadomo, chyba każdy z nas nie lubi przeprowadzek.

Moment, w którym niezbędne okazują się przenosiny do świeżego miejsca zamieszkania, często rodzi pewne nieuniknione lęki i rozterki. Myślimy, jak najszybciej przeprowadzić tak skomplikowaną logistycznie i kluczową dla przyszłego bytu operację.

Read More

Pranie dywanów w domu klienta Legionowo

Dobrym zachowaniem, by ocieplić każde wnętrze, jest użycie w nim dywanu, który ociepli pomieszczenie – jednocześnie wygłuszy hałasy. Odpowiednio dopasowany do wystroju sprawi, iż nastrój w naszym pomieszczeniu stanie się mniej surowy, a nasi goście będą zachwyceni.

Read More

Maskownice na kaloryfery ładnie wyglądają – niestety zabierają ciepło

Moje mieszkanie jest dosyć leciwe i w domu mam jeszcze stare żeberkowe grzejniki, które mimo przemalowania nie wyglądały zbyt efektownie i musiałem je zakrywać firanką, by nie straszyły wyglądem.

Postanowiłem zamontować osłony na stare grzejniki, osłony wykonane z MDF-u – czyli klasyczne, które możemy kupić w każdym sklepie budowlanym.

Read More

Kominek na biopaliwo – doskonale wygląda i grzeje

Chyba każdemu marzył się własny dom z ogromnym salonem, bujamy się na bujanym fotelu szklanka whysky w ręku  obok tli się kominek dając ciepło. No dobra dobra zejdźmy na ziemię na taki luksus stać niewielu. Nie mam własnego domu, a jedynie mieszkanie w bloku jak każda przeciętna rodzina w Polsce.

Zaciekawiła mnie oferta bio kominków – nie dość, że fantastycznie wyglądają, palą się bezwonnie (ważne jeśli mamy małe dziecko w domu), nie trzeba robić, żadnych modyfikacji typu odprowadzenie do komina …itp. Brzmi fantastycznie. Czy to wszystko prawda?

Read More

Meble na wymiar vs Tradycyjne meble z Ikei

Urządzanie domu lub mieszkania może być niełatwe, zwłaszcza gdy pomieszczenia mają niewielkie rozmiary lub nietypowe kształty. W takich warunkach, o wiele trudniej jest zapewnić odpowiednie walory estetyczne i wygodę użytkowania. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest oferta Kłodzkiej firmy meblowej ABA – meble na wymiar kłodzko, które pozwalają w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń i połączyć funkcjonalność z atrakcyjnym wyglądem. Read More