Samodzielne Szpachlowanie ścian – poradnik

Samodzielne Szpachlowanie ścian – poradnik

Przygotowując się do małego remontu, grono osób ma dylemat związany z znalezieniem polecanego usługodawcy, który poradzi sobie z Naszymi wymaganiami. Rynek pełen jest promujących się „fachowców”, których jakość usług daje wiele do życzenia. Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest wziąć sprawy na własne barki. Przedstawiamy skrócony samouczek, co zrobić krok po kroku, gdy zdecydujemy się na samodzielne wyszpachlowanie ścian. Szpachlowanie nie wymaga od nas kosztownego sprzętu i specjalistycznych umiejętności, oprócz wytrwałości, sumienności w tym, co robimy oraz dokładności w nakładaniu kolejnych warstw masy szpachlowej.

Sprzęt co muszę mieć

Zaczynając we własnym zakresie szpachlowanie ścian, musimy kupić w/w masę szpachlową – gdy jesteśmy „leniwi” powinniśmy nabyć gotową już gładź w wiaderku – jest gotowa do użycia od zaraz, papier ścierny ( potrzebujemy w kilku ziarnistościach od 120 do 180), który potrzebny będzie nam do przycierania powierzchni po wyschnięciu masy na ścianie – pamiętajmy, że zaczynamy od najgrubszego papieru by pozbyć się największych nierówności, na gładkim kończąc. Niezbędna będzie równeż szpachelka i paca narzędzia te muszą być (nowe lub obczyszczone z brudu) wykonane ze stali nierdzewnej – przydadzą się do rozprowadzania szpachli na ścianę.

Jak przygotować pokój

Zanim przejdziemy do pracy, zaleca się wyniesienie wszystkich sprzętów z danego pokoju, włącznie z meblami i sprzętami gospodarstwa domowego (by nie uległy uszkodzeniu. Potem zabezpieczamy elementy stałe, których nie przeniesiemy, takie jak podłogi, kafelki, parapety.
Zaniedbanie powyższej czynności poskutkuje dodatkowym zajęciem w postaci sprzątania, które okaże się dość czasochłonne.

Badanie ściany

Nadszedł czas na analizę powierzchni gdzie chcemy nanieść szpachlę. Jeżeli stara farba pęka i odpada płachtami, trzeba się jej pozbyć poprzez monotonne skrobanie. Zalecane jest tu użycie szpachelki, ale możemy wspomóc się czymkolwiek, co sprawi, że pozbędziemy się starej powłoki.

Gdy zauważymy pęknięcia w ścianie, warto je trochę poszerzyć, by ułatwić późniejsze wprowadzenie masy gipsowej.

Oczyszczamy powierzchnię do szpachlowania

Następnym krokiem prac jest oczyszczanie ściany. Jest to na tyle ważna czynność, że wykonana niechlujnie może utrudnić związanie szpachli ze ścianą. Teoretycznie oznacza to, że po paru tygodniach warstwa może zacząć odpadać. Do czyszczenia przyda się zwykły odkurzacz, najlepiej ze szczotką.

Gruntowanie po co to robić?

Gruntowanie jest istotnym elementem, jeżeli chodzi o własnoręczne szpachlowanie ścian. Wykonanie gruntowania mocno zwiększy chłonność podłoża oraz zapewni lepsze przyleganie gładzi, na którą chcemy nanieść szpachlę z powierzchnią.

Mieszanie szpachli gipsowej

Gładź to produkt w proszku ( taki jest zalecany przy pracy na większej powierzchni) mieszamy z wodą, zgodnie z zaleceniami producenta. Najlepszą metodą, by uzyskać klarowną masę bez grudek, jest użycie mieszadła.

Jak nakładać szpachlę

Etap Przygotowania mamy już za sobą, więc możemy przejść do najważniejszego kroku. Zalepiamy wszystkie pęknięcia i nakładamy równomiernie gips po ścianie, zwracając szczególną uwagę, by nie pozostawić pęcherzyków powietrza, które mogą zredukować trwałość naszej warstwy. Odczekujemy 5-10 godzin, aż całość podeschnie.

Szpachlowanie i gładzenie

Grubsze nierówności przycieramy papierem ściernym, po czym nakładamy finalną warstwę gładzi szpachlowej, wyrównując powierzchnie delikatnymi ruchami. Tak rozprowadzoną warstwę pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Końcowym krokiem naszej pracy jest docieranie nierówności.
Zaleca się zastosowanie drobnoziarnistego papieru ściernego, który zeszlifuje pozostałe nierówności oraz wypukłości powstałe podczas nakładania zaprawy.

Wykonanie w/w czynności daje nam pewność, że samodzielne szpachlowanie ścian zakończy się powodzeniem.

About the author

mm

Janusz Zatorski administrator

Hej, Mam na imię Janusz Zatorski, jestem zwykłym człowiekiem, który jak Ty chodzi do pracy, a w wolnej chwili majsterkuje w zaciszu własnego mieszkania. Większość prac remontowych wykonałem sam generalnie, ze względu na to, że nie stać mnie na "pseudo majstrów rodem z usterki", z drugiej strony jeśli zrobisz coś sam masz z tego podwójną satysfakcję.