Samouczek Jak przygotować się do malowania ścian

Samouczek Jak przygotować się do malowania ścian

Malowanie ścian to praca, którą praktycznie każdy może wykonać sam. Aby jednak efekt końcowy był zgodny z oczekiwaniami, a farba nie odpadała, należy przestrzegać kilku podstawowych reguł, dotyczących prawidłowego przygotowania powierzchni. Oto najważniejsze z nich.

Od czego zaczynamy przy malowaniu sufitów

Punktem wyjścia powinno być zakup wszystkich wymaganych narzędzi i materiałów. Przyda się przede wszystkim folia ochronna oraz taśmy do odcinania. Warto zapatrzyć się też w zaprawę szpachlową oraz papier ścierny.

Niezbędny będzie również także zakup wałków, pędzli oraz farb. Pierwszym etapem prac wszystkich zawodowych malarzy jest ocena stanu ścian. Jeśli były one wcześniej pokryte jakąś powłoką, należy sprawdzić jej przyleganie. Wszelkie miejsca, w których stara farba odstaje lub łuszczy się należy dokładnie oczyścić. Zostawienie luźnych powłok spowoduje, że nowa farba z czasem również będzie odchodzić od ścian.

Wszelkie nierówności należy zalepić zaprawą szpachlową, a po wyschnięciu zeszlifować papierem ściernym by uzyskać równą powierzchnię. Pył oraz kurz należy usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki.

Gruntowanie powierzchni i jego rola

Po wstępnym przygotowaniu ścian do malowania, należy je zagruntować. Warto pamiętać, że gruntowanie to ważna czynność, która spełnia bardzo istotną rolę.

Przede wszystkim pomaga zastopować i zrównoważyć chłonność ścian. Dzięki temu wilgoć nie jest wyciągana z farby i nie prowadzi to do jej odpadania od powierzchni.

Gruntowanie pomaga także utwardzić podłoże i wyrównać strukturę. Dzięki właściwościom powłoka gruntująca wiąże luźne cząsteczki, takie jak pył oraz poprawia lepkość ścian, co również powoduje dobre przyleganie powłoki malarskiej. Do zrobienia tej czynności należy zastosować dedykowaną emulsję gruntującą, producentów, polecanych przez producentów farb i doradców w markecie budowlanym

Jakie farby będą najlepsze do malowania ścian

Finalnym etapem prac jest już tylko malowanie ścian. Obecnie na rynku największą popularnością sławią się farby lateksowe, które zawierają w składzie więcej żywicy wpływającej na elastyczność powłoki malarskiej.

Jeśli zależy nam na tym, aby pod powłoką malarską ukryć niewielkie nierówności ścian, może zdecydować się na nowoczesne farby ceramiczne.

Ilość warstw jakie powinniśmy nałożyć na ściany, zależy w dużej mierze od jakości farby jaką zakupimy. Renomowane produkty zapewniają idealne krycie już po pierwszym lub lub dwóch malowaniach, zwłaszcza jeśli kryta powierzchnia została wcześniej pokryta gruntem. Tylko wysokiej jakości farby w połączeniu z dobrze przygotowaną do malowania ścianą dają gwarancję, że farba nie będzie pękać i posłuży nam na wieczność.

About the author

mm

Janusz Zatorski administrator

Hej, Mam na imię Janusz Zatorski, jestem zwykłym człowiekiem, który jak Ty chodzi do pracy, a w wolnej chwili majsterkuje w zaciszu własnego mieszkania. Większość prac remontowych wykonałem sam generalnie, ze względu na to, że nie stać mnie na "pseudo majstrów rodem z usterki", z drugiej strony jeśli zrobisz coś sam masz z tego podwójną satysfakcję.

1 Comment so far

Kamila C.Posted on11:15 pm - Lut 5, 2018

Ja Polecam użyć farb odpornych na zmywanie, często zdarza się, że nawet wylejemy napój na ścianę, zwykła farba zostanie na zmywaku – te droższe lepsze – można szorować.