zespół remontowy maluje ściany

Szalunki ścienne i stropowe na budowie lub przy remoncie domu

Co to są szalunki i do czego są potrzebne?

Do budowy czy też remontu każdego domu potrzebne są różne rodzaje szalunków. Stropowe przydadzą się nam jeśli chcemy wybudować np. kolejne piętro i wiemy, że czeka nas wylewanie stropu. Ścienne – wykorzystywane są do szalowania ław fundamentowych, słupów, ścian, ogrodzeń itp.

Szalunki stropowe składają się z podpór budowlanych z osadzoną na nich głowicą krzyżową, w której umieszczane są dźwigary H20 podpierające płyty szalunkowe. Na taką konstrukcję można wylewać już mieszankę betonową. Dobrze gdyby co trzecia podpora podparta była trójnogiem, który ją stabilizuje.

Szalunki ścienne wykorzystujemy do łatwego i szybkiego wykonania elementów takich jak stopy, ławy fundamentowe, szyby windowe, ściany piwnic, klatek schodowych, kolumn i słupów a nawet ogrodzenia.

Dzielimy je na lekko gabarytowe i średnio gabarytowe – ze względu na ich ciężar i rodzaje zadań do jakich są przeznaczone.

Jak montować szalunki?

Szalunki lekkie montuje się ręcznie, bez użycia dźwigu – co zmniejsza koszty budowy. Przykładami takich systemów lekko gabarytowych jest LBox czy MBox firmy Boguc Construction. Przy pomocy tych systemów mogą powstać ściany o wysokości nawet 3-4m (dzięki możliwości łączenia płyt).

Ciężkie, wielkowymiarowe szalunki wymagają do montażu dźwigu. Wykorzystywane są raczej do dużych obiektów i wysokich, monolitycznych ścian. Przykładem będą tu systemy takie jak FrBox czy DBox. Dają one możliwość szybkiego zaszalowania dużych powierzchni. Raczej nie przydadzą się one przy budowie lub remoncie domów jednorodzinnych.

Popularne są ostatnio systemy szalunkowe oparte na płycie trójwarstwowej 3s 27mm. Są lekkie, ekonomiczne i przy minimalnym zaangażowaniu ludzi można wykonać nimi ścianę lub np. kolumny. To zdecydowanie typ szalunku, który może być przydatny przy rozbudowie, remoncie czy budowie domku jednorodzinnego. To również rozwiązanie, które pozwala oszczędzić na budowie.

Na rynku jest wiele firm z systemami szalunkowymi, które mogą być ze sobą kompatybilne. Przykładowo system DBox pasuje z systemem Peri Domino. Mbox jest kompatybilny z Teko a FrBox z Doka Framax. Dzięki temu klienci mogą zastępować brakujące elementy droższych systemów tańszymi.

Ile to kosztuje?

Jeśli chodzi o kwestie finansowe, to na rynku jest sporo możliwości załatwienia sobie szalunków (zarówno stropowych jak i ściennych). Najbardziej oczywista – można kupić nowe w sklepie. To oczywiście rozwiązanie najdroższe. Można kupić używane – opcja bardziej ekonomiczna. Istnieje też wiele firm, które wynajmują szalunki nowe bądź używane. Można też kupić nowe i po użyciu odsprzedać je do firm, które takie szalunki skupują. Wszystkie te rozwiązania mają swoje plusy i minusy a decyzję należy podjąć w oparciu o swoją indywidualną sytuację. Najważniejsza wydaje się tu kwestia czy mają one posłużyć do zbudowania jednego domu czy będą wielokrotnie używane. Dobranie odpowiedniego rozwiązania warto przedyskutować z firmą, która ma taką ofertę i zajmuje się również doradztwem w takich kwestiach. Warto zrobić też rozeznanie cenowe na rynku i wybrać opcję najkorzystniejszą w relacji jakości do ceny.

Ostatnie Realizacje
Skorzystaj z Wyceny

Skontaktuj się z nami wypełniając formularz na stronie lub telefonicznie.

Pozostałe artykuły