czysta i wyremontowana łazienka

Układanie kafelków Poradnik – Jak zrobić to samemu

Układanie glazury nie jest szczególnie wymagającym zadaniem, o ile posiada się podstawowe doświadczenie w pracach remontowych. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z układaniem płytek – trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, które znacznie ułatwią nam dojście do zadowalającego efektu . Niezbędne będzie trzymanie się kolejności w poszczególnych zadaniach i odpowiedni plan. Jeżeli mieszkamy w okolicach Krakowa – doświadczona firma glazurnicza to tania alternatywa jeśli jednak nie czujemy się na siłach i woleli byśmy zlecić tę pracę fachowcom.

Na początek – odpowiednie przygotowanie powierzchni

Powierzchnia, na której mamy zamiar ułożyć terakotę, powinna charakteryzować się odpowiednią twardością jak również czystością. Wszelkiego rodzaju sypki gruz, kurz czy odpryski obniżają przyczepność płytek i trwałość posadzki. Jeśli nasza podłoga jest wyjątkowo chłonna, zmuszeni jesteśmy zagruntować ją odpowiednim preparatem np. emulsją gruntującą.

Zastosowanie najlepszego kleju do kafelkowania

Kolejny ważny element naszych przygotowań to wybór materiałów klejących, odpowiednich do posiadanych płytek. Na opakowaniach znajdują się oznaczenia, czy klej jest dedykowany do układania płytek kamiennych lub tradycyjnych ceramicznych.

Inny ważny parametr, na który musimy zwrócić uwagę, to czas otwarty, a więc czas na ułożenie płytek w momencie najwyższej lepkości kleju. Czas otwarty może skrócić lub wydłużyć się ze względu na warunki atmosferyczne, najczęściej w odniesieniu do podwyższonej temperatury otoczenia, np. bliskość rur centralnego ogrzewania czy warunki atmosferyczne.

W jaki sposób układa się kafelki

Spośród stosowanych metod układania płytek jest :

  • kafelkowanie układ prosty (fugi biegną równoległe do ścian),
  • kafelkowanie układ w karo (fugi biegną w stosunku 45 stopni),
  • kafelkowanie mijanka (kafelki kładziemy tak, że fuga wypada na środek kafelka, to tzw. cegła).

Rozpoczynamy od kafelków na podłodze „na sucho”. Teraz warto się zdecydować, w którym miejscu mają znaleźć się kafle w całości, a gdzie będzie konieczność ich docięcia.

Rozmieszany klej nakładamy pacą z ząbkami (to ważne), a następnie kładziemy pierwszy rządek pełnych kafli, zaczynając od ściany znajdującej się najdalej drzwi wejściowych.

Po naklejeniu płytki, wciskamy ją rękami oraz specjalnym, gumowym młotkiem. Równe fugi pomiędzy kaflami pozwolą zrobić nam specjalne krzyżyki.

Ostatni etap położenia kafelków, to sprawdzenie równości powierzchni poziomicą.

Ostatnie Realizacje
Skorzystaj z Wyceny

Skontaktuj się z nami wypełniając formularz na stronie lub telefonicznie.

Pozostałe artykuły